Morfologia krwi

Morfologia krwi

Morfologia krwi

to podstawowe badanie krwi i jedno z najbardziej popularnych badań diagnostycznych. Morfologia polega na ocenie ilościowej i jakościowej poszczególnych składników krwi. Na podstawie wyniku morfologii krwi można dowiedzieć się, czy z organizmem dzieje się coś niedobrego. Ocena wyników badania pozwala ocenić stan zdrowia i rozpoznać stan zapalny, infekcję czy inne procesy chorobowe.

Stan zapalny (jednym ze wskaźników jest OB – odczyn opadania krwinek czerwonych), poziomu trójglicerydów i cholesterolu (pomaga w ocenie ryzyka rozwoju miażdżycy), stężenia glukozy (wykrywa cukrzycę i wysoki stan zagrożenia jej rozwoju), hormonów tarczycy i stężenia kreatyniny (ocena czynności nerek).

Kiedy warto robić morfologię krwi

Morfologię często wykonuje się profilaktycznie, bez podejrzenia choroby. Jeśli jednak pewne dolegliwości utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie i nie znamy ich przyczyn, należy wykonać badanie krwi.

  • - Poczucie zmęczenia, męczliwość;
  • - Nocne poty;
  • - Utrata wagi pomimo braku zmiany stylu życia i diety;
  • - Niewyjaśnione stan podgorączkowy lub gorączka,
  • - Pojawianie się siniaków i zasinień po banalnych urazach w sytuacji, gdy wcześniej tego rodzaju zdarzenia nie   wywoływały ich.

Jak przygotować się do morfologii krwi

Aby badanie krwi przebiegło właściwie, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Na badanie należy zgłosić się na czczo, czyli powstrzymać się od jedzenia nawet przez 12 godzin przed badaniem. Ostatni posiłek poprzedniego dnia powinien być lekkostrawny, przed badaniem nie wolno także pić słodzonej herbaty i soków, można napić się wody.

Posty powiązane

1725Komentarzy

montaż anten satelitarnych