ZNASZ ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA?

Aby uczynić właściwy krok w stronę zróżnicowanej i zbilansowanej diety, powinnaś znać podstawowe zasady odżywiania                                                                                                                            

Prawidłowa dieta, to nie tylko podstawa zdrowego życia, ale i dobrego samopoczucia. A czy ty dbasz o to, aby zdrowo się odżywiać? Zdrowe odżywianie nie jest takie trudne. Trzeba przestrzegać tylko kilku zasad, które ten test prezentuje. Sprawdź czy potrafisz się zdrowo odżywiać i przestrzegasz zasady zdrowego odżywiania.

1. O której jesz ostatni posiłek?

a) przed godziną 17...5p

b) między 17 a 19...3p

c) po godzinie 19...1p

2. Jak często jesz świeże owoce i warzywa?

a) codziennie...5p

b) co najmniej raz w tygodniu...3p

c) bardzo rzadko...5p

3. Czy twoje posiłki są urozmaicone?

a) tak...5p

b) średnio...3p

c) nie...1p

4. Czy lubisz jadać tłusto?

a) nie...5p

b) w miarę...3p

c) tak...1p

5. Czy nadużywasz alkoholu?

a) nie...5p

b) rzadko...3p

c) często...1p

6. Czy pijesz czerwone wino?

a) codziennie jedną, dwie lampki...5p

b) od czasu do czasu...3p

c) nie...1p

7. Czy masz nadwagę?

a) nie...5p

b) niewielką...3p

c) znaczną...1p

8. Czy przyjmujesz parafarmaceutyki np. witaminy w tabletkach?

a) nie...5p

b) rzadko...3p

c) często...1p

9. Czy po jedzeniu masz uczucie pełnej sytości?

a) nie...5p

b) po prostu nie jestem głodny...3p

c) czasami czuje się jak napchany po brzegi worek...1p

10. Gdy między posiłkami chwyci cię głód, to...

a) zjem jakiś owoc lub napije się soku...5p

b) zjem kanapkę...3p

c) zjem jakiś baton, kawałek czekolady lub jakąś inną słodkość...1p

Jeśli uzyskałeś(aś) 10-22 punkty

Nie dbasz o zdrowe odżywianie. Mało tego! Ty odżywiasz się bardzo niezdrowo. Pod względem kalorycznym i zdrowotnym nie zwracasz uwagi na to co jesz. Najważniejsze jest, aby wszystko ci smakowało i pozwoliło poczuć nasycenie. Przez myśl ci nie przejdzie, że dany produkt może zawierać szkodliwe substancje chemiczne. Uważasz, że skoro jest smaczny, to nie ma o czym mówić. Czasami nie masz umiaru i konsumujesz, jakbyś nie jadł co najmniej przez tydzień. Takie podejście do własnego wyżywienia często powoduje, że jesteś ociężały i nic ci się nie chce. Zdrowe odżywianie jest podstawą nie tylko dobrego zdrowia, ale także dobrej intelektualnej sprawności. Tymczasem ty łamiesz wszystkie zasady zdrowego odżywiania się.

Jeśli uzyskałeś(aś) 23-37 punktów

Zdrowe odżywianie traktujesz jak coś niezbędnego, ale mało realnego. Chociaż posiadasz świadomość, że człowiek powinien odżywiać się zdrowo, to zazwyczaj nie potrafisz zapanować nad własną dietą. Co prawda czasami nachodzi cię chęć stosowania jakiejś diety i bywa, że nawet zaczynasz ją stosować, ale dość szybko się załamujesz i natychmiast zaczynasz nadrabiać zaległości w fatalnym odżywianiu. Trzeba jednak przyznać, że jesteś bardzo podatny na obrzydzanie niezdrowych produktów. Gdy na przykład usłyszysz w telewizji, że jakaś żywość zawiera mnóstwo szkodliwych związków chemicznych, to już nie weźmiesz tego do ust. Tak czy inaczej - musisz postarać się, aby zdrowe odżywianie było dla ciebie codziennością. A tak w ogóle to postaraj się poznać zasady zdrowego odżywiania.

Jeśli uzyskałeś(aś) 38-50 punktów

Zdrowe odżywianie jest dla ciebie codziennością. Starasz się odżywiać bardzo zdrowo i z reguły ci się to udaje. Czasami skusisz się na jakiś niezdrowy smakołyk, ale można to potraktować jako wypadek przy pracy. Dzięki temu, że jadasz z rozsądkiem i myślisz zanim coś włożysz do ust, czujesz się zdrowo i jesteś pełen werwy. Istnieje jednak pewna pułapka zdrowego odżywiania. Nie możesz dopuścić do tego, aby konsumowanie wyłącznie zdrowej żywności stało się twoją obsesją. Gdy tak się stanie, to zamiast pozytywnego oddziaływania na organizm możesz popaść w anemię i niedożywienie. Pamiętaj więc, że zdrowe odżywianie musi być racjonalne. Jeśli stanie się ono dla ciebie obsesją, wówczas nie będzie to zdrowe odżywianie, a choroba psychiczna. Wystarczy, że będziesz przestrzegał zasady zdrowego odżywiania i nic poza tym.


Koszyk z zakupami
Proteinowy drink

Najczęściej kupowane

Producenci

Niezbędnik

Dostawcy

  • Herbalife